SweetNozzles, CZ - britské kočky chovatelská stanice - britská kočka

Rady pro vás

Vhodná výživa koček

Jak koťátko správně krmit

rady25.jpg, 7 kBJak už jsme si pověděli v předchozím článku, hlavně z počátku budeme naše koťátko krmit granulkami pro koťátka, na které bylo zvyklé ve svém původním domově u chovatele. Pokud bychom prudce přešli na jiný druh krmiva, mohly by se u koťátka dostavit zažívací potíže nebo průjem. Základem krmiva jsou především kvalitní granule. Ve specializovaných obchodech lze pořídit nejrůznější značky krmiv různé kvality, nejlepší jsou obecně krmiva s přívlastkem superprémiová. Pokud budete chtít přejít na jiné granule, než na jaké bylo koťátko zvyklé u původního chovatele, musíte postupovat tak, že nové granulky budete opatrně a v malých dávkách přimíchávat do stávajícího krmiva, až postupně přejdete na nové krmivo úplně. Změna nesmí být náhlá. Vedle suchého krmiva je výborné koťátko krmit také masem. Můžete krmit syrovým hovězím masem, které musí být 48 hodin přemražené, naše kočičky ho zbožňují. Dále je vhodné vařené kuřecí maso, které můžete koťátku smíchat s trochou vařené rozmačkané zeleniny. Občas můžete zařadit rybu. Potrava nesmí být nikdy studená přímo z ledničky, měla by mít pokojovou teplotu.

krmivo.jpg, 32 kBNa trhu je široká škála různých konzerv a kapsiček pro vaše miláčky, my je zařazujeme spíše příležitostně, krmíme převážně granulemi a masem. Koťátku můžete zkusit podávat bílý jogurt, tvaroh nebo smetánek, ale pozor, pokud by se u koťátka vyskytl průjem, je lepší se těchto výrobků vyvarovat. Mléko není pro kočičky obecně moc vhodné, neboť kočka nemá ústrojí uzpůsobené tomu, aby rozkládalo laktózu (mléčný cukr). K pití podávejte kočičce vodu nebo slabý černý čaj, mléko není pití, ale potravina a většině kočičkám způsobuje zažívací problémy. Našemu miláčkovi můžeme pořídit vodní fontánku, kde se voda stále čistí a podněcuje ho k pití. Hodně malým koťátkům můžete podávat ohřáté mlíčko pro koťátka nebo neslazenou tatru grand.

Při krmení našich koček rozlišujeme, zda podáváme potravu kotěti, dospělé kočce, březí kočce, kočce na speciální dietě, nebo kočce vykastrované. Pro každou kočku pořídíme speciální granulky, které jsou pro ni vhodné. Koťátka a březí kočky krmíme granulemi pro koťátka, vykastrového kocourka granulemi light, které obsahují méně tuku. Upravíme i krmné dávky dle příslušného návodu dané značky granulí. Březí kočce a koťátkům podáváme větší množství masa, neomezujeme je, u koček kastrovaných naopak množství masa snížíme, neboť mají tendence přejídat se a tloustnout.

Do jídelníčku našich koček denně zařazujeme maso, neboť pokud bychom krmili pouze granulovanou (suchou) potravou, došlo by tak ke zlenivění střev kočky, které by potom byly náchylnější pro nejrůznější cizopasníky. Krmení pouze suchou potravou nutí pít kočiky velké množství vody, na které není jejich ústrojí uzpůsobené. Nezapomeňme na to, že maso je nejpřirozenější potravina, se kterou se volně žijící kočky setkávají denně, proč ji tedy upírat kočkám chovaným v bytě.

Zpět na hlavní stránku

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!