SweetNozzles, CZ - britské kočky chovatelská stanice - britská kočka

Rady pro vás

Porod kočky

Předporodní doba

rady11.jpg, 6 kBTermín, kdy bude naše kočka rodit, si snadno vypočteme. První termín porodu určíme tak, že k druhému dni po prvním krytí přičteme 63 dní. Poslední termín porodu spočítáme dle posledního dne, kdy kocour kočičku kryl, ke kterému opět přičteme 63 dní. Pokud kočka neporodí v předem stanovený termín, ale o pár dní dříve či později, není se třeba znepokojovat, je to normální. Blížící se porod můžeme určit také měřením teploty. Dva, tři dny před porodem obvyklá teplota 38,4 – 39 °C klesá o jeden stupeň. Před samotným porodem je kočka obvykle neklidná, ráda zalézá a hledá si vhodné místo na porod. Proto je důležité vaší kočce připravit vhodnou porodnici. Je lepší, pokud ji má kočka k dispozici několik dní před porodem. Ideální je papírová krabice (velikost krabice od banánů) krytá ze všech stran, pouze s malým průlezem. Nejlepší je krabice se snímatelným víkem, abychom měli rodící kočku a koťátka pod dohledem a měli k nim dobrý přístup. Porodní bednu umístíme na klidné, nerušené místo bez průvanu, raději do pološera, než na přímé světlo. Na dno porodnice dáme čisté prostěradlo. V místnosti zajistíme dostatečnou teplotu, minimálně 22 °C. Pokud je v místnosti chladněji, můžeme na dno krabice dát polystyrénovou desku a obalit ji dekou, dekou obalit i celou krabici a až se koťátka narodí, tak k blízkosti pelíšku postavit přímotop. V místnosti zajistíme dostatečnou teplotu.

Co si před porodem nachystat

rady12.jpg, 7 kBJako přípravu na porod kočky si připravíme několik starších ručníků či pleny, vše musí být čisté. Můžeme si také opatřit jednorázové, buničité podložky. Ručníky či podložky využijeme při samotném porodu, můžeme opatrně vyměňovat podložky pod kočkou a koťaty, osušit koťátka. Vhodná je také elektrická dečka, na které můžeme nechat doschnout koťátka, aby neprochladla. Elektrickou dečku neumisťujeme přímo pod kočku, nechtěla by potom u koťátek ležet. Dále si připravíme nůžky na přestříhnutí pupeční šňůry, které předem vyvaříme. K dispozici bychom měli mít lahvičky s dudlíky na přikrmení koťat, speciální mlíčko pro koťátka či Tatru grand. Jak jsme si již řekli, připravíme kočce porodnici. Důležité je si zajistit kontakt na veterináře, který bude mít v termín porodu naší kočky pohotovost, pro případ, kdyby nastaly nějaké komplikace. Musíme myslet i na to, že kočky často rodí v noci.

Porod

rady13.jpg, 10 kBPorod začíná odtokem plodové vody. Po odtoku plodové vody může ihned začít samotný porod, ale je normální i pokud se ještě hodinu nic neděje. Na bříšku kočky jsou viditelné kontrakce, stahy dělohy. Někdy se při porodu nejprve objeví bublina, plodový obal s vodou Nepropichujeme ho a necháme kočku v klidu, slovy ji uklidňujeme, hladíme. Někdy nemusí ani plodová voda odtéct a už nastává samotný porod. Některé kočky si při porodu poradí naprosto samy, jiné budou potřebovat naši pomoc. Snažíme se do porodu příliš nezasahovat, ale jsme kočce stále na blízku a připraveni zasáhnout, pokud to bude potřeba.

Nejčastěji se rodí koťátka napřed hlavičkou, porod koncem pánevním však také není výjimkou. Koťátko se může narodit již zcela zbavené obalu, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy se kotě narodí v plodových obalech. rady14.jpg, 7 kB Zkušená kočka obal prokousne, překousne pupeční šňůru a kotě začne olizovat, čímž ho rozmasíruje. Pokud je kočka nezkušená a neví si rady, je řada na nás. V místě hlavičky ihned opatrně prsty roztrhneme plodový obal, kotě zbavíme obalu a nůžkami přestřihneme pupeční šnůru. Krev, která je v pupeční šňůře patrná, stáhneme prsty kousek směrem ke koťátku a kousek k placentě a v místě bez krve pupeční šňůru odstřihneme. Pupeční šňůru odstřihujeme 2 cm od bříška koťátka a chvíli přidržíme prsty, dokud nepřestane téct krev. Kotě osušíme, v pleně ho rozmasírujeme a pokud je kotě v pořádku, ihned ho přiložíme k cecíčkům matky kočky. S narozením každého kotěte sledujeme, aby odešla i placenta tzv. lůžko. Narozená koťata přikládáme k cecíčkům matky, koťátka začnou záhy sama sát mateřské mléko. Placentu necháme kočce pozřít, získá tak potřebné živiny. Při narození více koťat, necháme kočce pozřít maximálně tři placenty, mohl by se dostavit průjem. Mezi narozením jednotlivých koťátek mohou být i delší pauzy, další kotě se však může narodit záhy, během několika málo minut. Je to u každé kočky a každého porodu individuální. Kočce nabízíme během porodu vodu.

Když je porod ukončen

rady16.jpg, 6 kBPokud je porod ukončen, kočka je klidná, leží spokojeně s koťátky v pelíšku, koťátka olizuje a masíruje. Pod kočkou a koťaty vyměníme podložku a udržujeme je v suchu. Koťátka na digitální stolní váze zvážíme, zapíšeme si jejich váhy a ihned určíme pohlaví koťátek. Pohlaví koťátek nejlépe poznáme právě při jejich narození, když jsou ještě mokrá. Kocourci již mají vidět kuličky. Kočičky mají řitní otvor a pohlavní orgány blíže u sebe, kocourci dále. Hodně zjednodušeně řečeno, kocourci mají dvojtečku, kočičky vykřičník. Pokud se nám narodí více koťátek stejné barvy a vidíme, že je od sebe nebudeme moci rozeznat, označíme si je. Použijeme k tomu fix, kterým barevně označíme drápky koťátka, naši značku však musíme každý den obnovovat. Pokud jsou koťátka slabá, nebo je ve vrhu více koťat, můžeme je dokrmit za pomocí lavičky a speciálního mlíčka pro koťátka (můžeme ho nahradit Tatrou grand). Mlíčko nesmí být studené, ale zase ne moc horké. I v případě, pokud porod proběhl v pořádku, je lepší, aby kočku prohlédl veterinář a píchl jí injekci na dočištění a spuštění mléka. Nejlepší je přivolat veterináře, který je ochoten přijet k nám domů, abychom kočku cestou k veterináři zbytečně neznepokojovali.

Co dělat, pokud nastanou komplikace

Někdy se může narodit koťátko, které nejeví žádné známky života. Takové kotě může být napité plodovou vodou. I v tomto případě zachováme chladnou hlavu a nezmatkujeme. Koťátko vezmeme do pleny, rozmasírujeme ho a krajem pleny vytřeme tlamičku a čumáček. Kotě zhoupneme v dlani, potřebujeme, aby se mu dostala voda z plic. Našimi ústy můžeme vodu z kotěte vysát. Další možnost je kotě chytit za zadní nožky, pověsit hlavou dolů a za zátylek mu nalít ledovou vodu. Je to často takový šok, že se kotě probere, musíme však dávat pozor, aby se voda nedostala do oušek, čumáčku nebo tlamičky koťátka. Pokud kotě zakřičí, máme vyhráno. Přesto kotě sledujeme, a pokud prská či se mu u nosíku dělají bublinky, otíráme čumáček a vytíráme tlamičku, aby kotě vodu opět nevdechovalo.

rady15.jpg, 8 kBMůže nastat i případ, kdy je kotě příliš velké a uvízne v porodních cestách. Pokud kočka již nemá sílu kotě vytlačit, či ustanou stahy dělohy, zkusíme jí opatrně rozmasírovat bříško a jakmile začnou stahy, můžeme kočce pomoci kotě vytáhnout. Musíme však postupovat velice opatrně, kotě nevytahujeme násilím, vše provádíme v souladu se stahy dělohy. Když nastane kontrakce, kotě opatrně uchopíme, mírně povytáhneme, při dalším stahu vše opakujeme.

Pokud při porodu nastanou větší komplikace a kočka například několik hodin tlačí a nenarodí se žádné kotě, či ustanou kontrakce (stahy dělohy), případně uvízne kotě v porodních cestách, je důležité přivolat veterináře, nebo kočku i s narozenými koťaty k veterináři zavézt. Včas provedený císařský řez často zachrání kočku i s koťátky.

Poporodní péče

Koťátka udržujeme v čistotě, v teplejší místnosti bez průvanu, spíše v pološeru. Pokud koťátka pravidelně pijí a kočka se o ně stará, příliš nezasahujeme, kočku chválíme a uklidňujeme. Pokud se koťátkům nedaří sát mateřské mléko, trpělivě je přikládáme k cecíčkům kočky, opatrně jim pootevřeme tlamičku a navedeme je k cecíčkům. Mateřské mléko je pro koťátka v tomto věku nejdůležitější, získávají z něj potřebné živiny a obranné látky, což nám náhražky mateřského mléka v takové míře neposkytnou.

rady29.jpg, 8 kBKočce je třeba podávat vydatnou potravu a v tomto období ji nijak v jídle neomezovat. Krmíme ji kvalitními kotěcími granulemi, každý den jí podáváme syrové hovězí maso (musí být 48 hodin přemražené). Do jídelníčku také zařadíme polotučný tvaroh, pokud po něm kočka nemá zažívací potíže. Na posilněnou a doplnění živin kočce nabídneme speciální vitaminové pasty, které zakoupíme u veterináře.

Koťátka každý den, pravidelně ve stejnou dobu, vážíme, a jejich váhy si zapisujeme. Z počátku přibírají jen pár gramů, důležité však je, aby na váze neubývala. Pokud by se váha koťátek snižovala, či některé kotě neprospívalo tolik jako ostatní, začneme ho přikrmovat. K tomu použijeme speciální mléko pro koťátka, nahradit ho můžeme i neslazenou Tatrou grand. V tomto případě by měl koťátko prohlédnout veterinář.

U takto malých koťátek je jejich vývoj nejrychlejší. Každý den můžeme pozorovat jistý pokrok, který koťátka udělají. V prvních dnech jsou ještě slepá, ale začínají se orientovat a rychleji vyhledávat mámin cecíček s mlíčkem. V dalších dnech začnou otvírat oči, lézt, chodit, hrát si, běhat, začnou se učit pít mlíčko z talířku, okusí svoje první maso, granulky. Pro každého chovatele patří toto období k těm nejkrásnějším a zároveň nejnáročnějším, protože v tomto období musí koťátkům věnovat spoustu času.

Zpět na hlavní stránku

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!